Rozhovor s Andrejem Babišem

| 30/07/2014

 


„Vadí mi, že i do našich řad začínají pronikat kariéristi“


 

andrej babisJednání s Andrejem Babišem je krátké, věcné, jednoznačné a s jasným výsledkem. Ostatně už během kampaně k předčasným parlamentním volbám avizoval, že je možné řídit stát jako firmu. Co je pro to ještě třeba udělat? Jaké lidi si vybírá do svého bezprostředního okolí a kde hledá kandidáty pro podzimní komunální volby?

 

 

 

Vážený pane vicepremiére, ministře financí, poslanče, předsedo Hnutí ANO 2011, podnikateli, miliardáři… Které z oslovení vlastně preferujete?  A které Vás vždy překvapí?

Svým nejbližším spolupracovníkům říkám, že se stále jmenuji Babiš. Říkají mi tedy pane Babiši, šéfe… Když někdo řekne „pane vicepremiére“, tak se musím soustředit, aby mi bylo jasné, že se mluví na mě.

Média před nedávnem přinesla řadu souhrnů k takzvaným „sto dnům hájení“ nové vlády. Zaujalo Vás na těchto hodnoceních něco konkrétního?

Vůbec jsem si nevšiml, že by média něco zásadního hodnotila. Vláda funguje a podle mě za sto dní nemohla předvést víc, než předvedla.

Byl jste spokojen s výsledky voleb do Evropského parlamentu? Jací budou europoslanci za Hnutí ANO 2011? Nebudou nám v Bruselu až „příliš vzdálení“?

Spokojen jsem nebyl, což se všeobecně ví. Ne až tak s konečným výsledkem jako s průběhem kampaně a s přístupem některých lidí z hnutí. Ale to už je za námi. Naši kandidáti byli nejlepší a jsem přesvědčen, že chtějí pro Českou republiku opravdu něco udělat. Určitě budou reportovat o tom, co v Bruselu a Štrasburku dělají.

Jaké máte cíle pro komunální volby? A je pro Vás stěžejní Praha anebo i jiné regiony?

Jako hnutí chceme uspět tam, kde najdeme kvalitní lidi, kvalitní kandidáty. Nebudeme stavět kandidátky za každou cenu všude. Praha pro nás stěžejní rozhodně je, je to stát ve státě, kde se rozkrádá rozpočet absolutně nejvíce. Na volby v Praze chci dohlédnout osobně.

A co Senát? Máte dostatek vhodných osobností?

Osobnosti samozřejmě nabídneme, je ale otázka, koho kdo považuje za osobnost. Za hnutí ANO budou kandidovat známí i méně známí lidé. Jsou to osobnosti ve svých oborech, které jdou do Senátu nabídnout své zkušenosti a hlavně pracovat. Pokud se jim bude dařit, mohou se stát osobnostmi tak, jak je asi chápou média.

andrej babis a leos maresJe to rok, co padla vláda Petra Nečase. Loňské léto tak bylo ve znamení formování nového kabinetu, nejistoty, blížících se předčasných voleb. Kdy jste si uvědomil, že ANO 2011 musí jednat „teď nebo nikdy“?

Nástup ANO do politiky vůbec nesouvisel s pádem vlády Petra Nečase. Petr Nečas byl podle mě v podstatě slušný premiér, který nezvládl své nejbližší okolí a svoje city, to mu srazilo vaz. Já jsem si uvědomil, že musím něco udělat, když zde začali Topolánkové, Řebíčkové a Dalíkové krást v miliardách a pan prezident tvrdil, že tu žádná korupce vlastně neexistuje, což bylo na podzim roku 2011. Naše kampaň začala dávno před pádem Nečasovy vlády, tehdy z nás ale ještě novináři a politici měli legraci.

A kdy Vám plně došlo, že se můžete – a budete – bezprostředně podílet na řízení státu? Jednal byste s dnešními znalostmi a zkušenostmi v tomto momentu jinak?

Došlo nám to, když jsme skončili ve volbách druzí za ČSSD. Zabránili jsme vlastně levicové vládě sociálních demokratů s podporou komunistů, a tím například i skokovému navýšení daní a rozhazování veřejných peněz. Vytvořili jsme sice funkční koaliční vládu, ale určitě bychom dnešního pohledu volili jiný přístup při vyjednávání koaliční smlouvy. Nemuseli bychom se dneska dohadovat o poplatcích v nemocnicích nebo o zrušení druhého pilíře. Udělali jsme chyby, na druhou stranu tu jiné řešení než koaliční vláda s ČSSD nebylo.

 


„Hledat podporu, když jste proti všem, je hrozně těžké“


 

Vizualizace vztahů v obchodním rejstříku pod Vaším jménem je na první pohled velmi komplikovaná pavučina. Ostatně kdyby se vizualizovaly vztahy ústředních správních úřadů, zřejmě by byl výsledek podobně komplikovaný. O které z těchto oblastí je pro Vás těžší udržet si přehled?

Ve firmě jsem měl kolem sebe manažery, které jsem si mohl vybrat sám. Věděli, jak holding funguje. Zároveň jsem znal většinu z více než dvou stovek ředitelů firem osobně. Ve státní správě začínám, ale zvykám si. A čím dál víc jsem také přesvědčený, že řízení státní správy na principech řízení firmy není žádná hloupost nebo chiméra, každý den naopak vidím, že je takové řízení státní správy potřeba.

Veřejností jste vnímaný jako lídr. Kdo je ale lídr pro Vás?

Lídr je podle mne ten, kdo strategicky vede nějaký projekt k cíli, měl by to být člověk, který má charisma a dokáže k cíli strhnout další schopné lidi.

Jaké lidi hledáte do svého bezprostředního pracovního okolí?

No, přesně takové, o kterých mluvím. Lidi s tahem na branku, kteří vědí, co chtějí. Takových lidí ale moc není, v politice minimum, pokud tedy neberu ty, jejichž cílem je vlastní prospěch.

Váš harmonogram je jistě velmi vypjatý. To si nutně žádá efektivní způsob jednání a rozhodování. Jak vlastně vypadá jednání s Andrejem Babišem?

Nemělo by trvat déle než třicet minut, mělo by být věcné a jednoznačné, mělo by mít jasný výsledek. Denně mívám tak deset až patnáct schůzek, takže to jinak ani nejde.

Byla na „Váš“ způsob vedení státní správa připravena?

Nebyla a není, zkouším to zlomit.

akce s andrejem babisemMinisterstvo tedy „jako firmu“ řídíte. Co by se muselo změnit, aby to tak šlo i se státem?

Museli bychom vyhrát volby s více než 51 procenty a vládnout většinově. Hlavně bychom ale museli změnit myšlení lidí ve státní správě. Ti si musejí uvědomit, že nepracují ani pro politiky, ani pro kmotry, dokonce ani pro sebe, ale pro občany téhle země. Mezi úředníky je spousta schopných lidí, teď ale musíme dostat ty schopné a obětavé do popředí. To chvíli potrvá a určitě nám pomůže třeba i služební zákon.

 

Co Vás aktuálně nejvíce těší a co Vám aktuálně nejvíce vadí z pozice předsedy Hnutí ANO?

Co mě těší? Že v hnutí funguje spousta lidí, kteří věří, že naši zemi lze posunout k prosperitě a spokojenosti společnosti. Vadí mi, že i do našich řad začínají pronikat kariéristi, kterým je jedno, v jaké straně zrovna působí, kterým jde jen o vlastní prospěch. My ale budeme pracovat na tom, abychom takové lidi eliminovali.

A co Vás aktuálně nejvíce těší a co Vám aktuálně nejvíce vadí z pozice ministra financí?

Těší mne, když vidím, že některá čísla a poučky stále ještě fungují. Vyrovnávám se s tím, jak resort fungoval nebo spíš nefungoval. Ale vadí mi neuvěřitelná byrokracie a neakčnost státní správy. I s tím bojujeme.

Budou se mít občané České republiky poté, co účast ANO na řízení státu jednoho dne skončí, lépe? V jakých oblastech?

Já si myslím, že už dnes je jasné, že se lidi lépe mít mohou. Záleží to ale na nás všech. Předpokládám, že se tu přestane systematicky krást a rozkrádat ve velkém, že se zamezí největším nespravedlnostem vůči skupinám, které se nemůžou bránit, jako jsou třeba důchodci nebo zdravotně postižení. Už dnes, kdyby hnutí ANO zmizelo, tak si myslím, že průvan, který v politice udělalo, je očistný. Ještě jsem neslyšel, že by někdo z hnutí ANO kradl nebo měl něco společného s nějakými kmotry. Už to je samo o sobě pozitivní.

A co by pro Vás osobně měla být hlavní stopa, kterou „Andrej Babiš v České republice zanechal“?

Já ale opravdu nepotřebuji žádný pomník. Chci jen ukázat, že zde politiku můžou dělat i lidi, kteří z ní nepotřebují mít vlastní prospěch. Hledat podporu, když jste proti všem, je ale hrozně těžké. Úspěch bude, když se česká politická scéna obrodí, když se někteří lidé chytnou za nos a z politiky odejdou. Zásadní je, abychom si řekli, kam jako společnost chceme směřovat dál, pak si můžeme říct, s kým to chceme udělat.

Na závěr, jaké bude na politické scéně letošní léto? Bude klid?

Moc velký klid nebude. V červenci nás čeká mimořádné jednání sněmovny o služebním zákonu, od půlky srpna začne kampaň do komunálních a senátních voleb. Klid tedy nečekám, ale čas na to, abych se věnoval svým dětem, si určitě najdu. Doporučuju to všem. Stejně jako všem doporučuju, aby na podzim volili slušné a obětavé lidi, ty nejlepší z nejlepších bez ohledu na to, z jaké jsou politické strany.

 

Autor: Jaroslav Kramer

Tags:

Category: ČESKY, ROZHOVORY