Ať už se jedná o chřipku, koronavirus nebo alergie, neuklízená domácnost může nemoci jen zhoršit a rozšířit. Mnoho lidí ovšem na perfektní uklízení nemá čas, a tak volí raději profesionální úklid. Praha nabízí mnoho takových služeb a v době pandemie se zájem o ně ještě zvedá.
Proč lidé raději volí úklidové služby?
Z několika důvodů.
- Jsou časově a pracovně vytížení a to, že nemusí řešit úklid, jim velmi pomáhá.
- Uvědomují si, že zdraví je důležité a že jde ruku v ruce s čistým prostředím.
- Přejí si opravdu precizní vyčištění domácnosti nebo kanceláře, kterého by sami nedosáhli.
- Nemají dostatečné vybavení na některé náročné čištění, například interiéru auta nebo koberců.
Především ve větších městech, jako je Praha, se na uklizené prostory dbá co nejvíce, už proto, že v současné době se zde viry nejvíce šíří.
Jak udržovat zdravou domácnost
Mnoho lidí se ocitlo zavřeno doma, ať už proto, že museli do karantény, nebo přešli na home office. Mohou se tak věnovat důkladnému úklidu, který sníží šanci, že se případné viry budou šířit na další členy domácnosti.
Koronavirus se přenáší vzduchem ve formě kapének. Ty produkujeme při mluvení, kýchání i při dýchání. Virus pak infikuje prachové částice, které následně vdechujeme nosem. Stejně tak může být virus přenášen dotykem. Jak udržet domácnost co nejvíce zdravou?
- Často a dlouze větráme, abychom se zbavovali zavirovaného vzduchu.
- Častěji vytíráme, abychom rozviřovali co nejméně prachu.
- Nejdéle se vir udrží se na kartonu, kovu a plastu. Proto bychom měli věnovat zvýšenou pozornost těmto plochám a omývat je mýdlovou vodou s dezinfekcí. Jde například o madla u lednice, kliky u dveří a oken, o záchodová prkénka a o všechny další plochy, kterých se dotýkají všichni členové domácnosti. Čistit bychom je měli denně nebo alespoň jednou za dva dny.
- Dezinfekci necháváme působit minimálně 20 vteřin.
- Pravidelně dezinfikujeme displej mobilu a počítačovou klávesnici.
- Častěji měníme kuchyňské utěrky, mycí houbičky a ručníky. Stejně tak nezapomínáme na filtr a pytlík ve vysavači. Tam mikroorganismy ulpívají a při dalším použití se jich část může dostat zpět do bytu.
Pokud se v naší domácnosti leží někdo s koronavirem, je vhodné po jeho vyléčení zavolat úklidovou službu a nechat všechny prostory důkladně vyčistit.
Na co se běžně zapomíná
Většina lidí při běžném úklidu umyje jen ty nejviditelnější plochy. Zbytek se vyčistí jednou za rok při generálním úklidu a někdy ani to ne. Přesto jde o prostory, kde se shromažďuje skutečně hodně bakterií, které mohou způsobit různé nemoci. Na co všechno nesmíme zapomínat?
- Postelové matrace jsou velkým semeništěm roztočů, prachu a biologického odpadu. V posteli trávíme třetinu života, přesto si s jejím úklidem příliš hlavu neděláme. Přitom právě ze zanesených peřin, polštářů a matrací může vznikat řada kožních potíží i alergií. Důležité je tedy pravidelně prát přikrývky, polštáře i chrániče na matrace. Samotné matrace pak musíme nejlépe dvakrát do roka nechat odborně vyčistit.
- To samé platí pro gauče, pohovky a koberce. Všechna polstrovaná místa, která nemůžeme dát vyprat, vyčistíme mokrým vysáváním.
- Často opomíjíme vysoká a nízká místa. Unikají nám pavučiny u stropu a chuchvalce prachu pod postelí nebo za skříněmi.
- Stejně tak nevěnujeme pozornost digestoři v kuchyni. Na ní se nicméně usazuje kombinace mastnoty a prachu, stejně jako na skříňkách blízko sporáku. Čím méně tato místa čistíme, tím hůře se špína později odstraňuje.
Není na tom nic překvapivého, že při běžném úklidu tyto věci ignorujeme. Nemáme na to čas, ani náladu a svou energii raději věnujeme příjemnějším činnostem. Proto si tolik lidí raději zve pravidelně do bytu nebo do domu úklidové služby. Ty se o čistou a zdravou domácnost postarají za ně.
Jak udržujete svou domácnost ve zdravé čistotě vy? Jdete na všechno sami, necháváte si pomoci profesionálními firmami nebo velké gruntování zkrátka přehlížíte?